Erasmus+ K2 Πρόγραμμα Κινητικότητας Paris Day 4

Πέμπτη 12/5/2022: μέρα κινητικότητας στο Παρίσι με το πρόγραμμα Xenos Erasmus+ ΚΑ2. Βόλτα στη Μονμάρτη και μετά πρόβα για τους μαθητές στο College Verlaine, ξενάγηση, ενημέρωση από τη Διευθύντρια στο έτερο σχολικό συγκρότημα, καθώς και παράθεση γεύματος. Ουσιαστικά ήταν η ημέρα ολοκλήρωσης του project που αφορά στο ανέβασμα της θεατρικής παραστασης, που στηρίζεται στις Ικέτιδες του Αισχύλου. Ένα θέμα πιο επίκαιρο παρά ποτέ, αφού πραγματεύεται το προσφυγικό και κατ' επέκταση την ειρήνη. Τα δύο σχολεία συνεργάστηκαν αρμονικά και το αποτέλεσμα ήταν μοναδικό. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Έλληνας πρόξενος στο Παρίσι, η Δήμαρχος του 12ου διαμερίσματος του Παρισιού, ο εκπρόσωπος της Περιφέρειας του Erasmus στο Παρίσι καθώς και εκπρόσωποι από την ελληνική κοινότητα.

Για να δείτε το βίντεο της παράστασης πατήστε εδώ.

Για να δείτε την πρόσκληση-αφίσα, πατήστε εδώ.

erasmusfr1 day4    erasmusfr2 day4    erasmusfr3 day4      erasmusfr4 day4      erasmusfr5 day4     erasmusfr1 day5   erasmusfr3 day5

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 25 Μάιος 2022 07:06