Λογοτεχνία

Λογοτεχνία Α', Β' & Γ' Γυμνασίου

Τα αρχεία που θα βρείτε στην κατηγορία "Εκπαιδευτικό Υλικό" για το μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας είναι προϊόν συλλογικής προσπάθειας μεταξύ φιλολόγων του σχολείου μας και στοχεύει στη διευκόλυνση των μαθητών μας, την οικονομία χρόνου των εκπαιδευτικών και κυρίως την οικονομία χρήματος της σχολικής μονάδας.

Επισημαίνουμε ότι οι σημειώσεις προέκυψαν από το βιβλίο του καθηγητή, προσωπική εργασία, μελέτη σχολικών βοηθημάτων και χρήση συγκεκριμένων ιστοσελίδων, που έχουν δημιουργήσει εμπνευσμένοι συνάδελφοι, οι οποίοι μας εξέπληξαν ευχάριστα με την πρωτοτυπία τους και του ευχαριστούμε ιδιαίτερα. Το υλικό στο οποίο παραπέμπουμε στην αρχή  προέρχεται από την επιμόρφωση καθηγητών στο πρόγραμμα «Νεοελληνική Λογοτεχνία και Ψηφιακές Τεχνολογίες» του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και έχει στόχο να παρακινήσει τους μαθητές μας σε διαδικτυακή ? και όχι μόνο - έρευνα.

Ευχόμαστε το εγχείρημα να βοηθήσει τους μαθητές μας, να τους εμφυσήσει την αγάπη για τη λογοτεχνία και να τους οδηγήσει σε νέες αναζητήσεις.

Πατήστε εδώ για το αρχείο της Λογοτεχνίας Α' Γυμνασίου - Μέρος Α', Μέρος Β', Μέρος Γ'.

Πατήστε εδώ για το αρχείο της Λογοτεχνίας Β' Γυμνασίου.

Πατήστε εδώ για το αρχείο με τα παράλληλα κείμενα για τη Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου - Μέρος Α', Μέρος Β', Μέρος Γ'.

Για τα αρχεία που αφορούν στην Γ' Γυμνασίου, πατήστε τους αντίστοιχους συνδέσμους παρακάτω:

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 04 Οκτώβριος 2016 17:17