Οδηγίες Υποβολής Αιτημάτων Έγκρισης Παράλληλης Στήριξης για το σχολικό έτος 2021-2022

parallili stiriksi

Σας γνωρίζουμε ότι εκδόθηκε η υπ’αρίθμ.πρωτ. 65491/Δ3/07-06-2021 εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ με θέμα: «Εγκύκλιος προϋποθέσεων και διαδικασιών: α) για την έγκριση παράλληλης στήριξης συνεκπαίδευσης, β) για την έγκριση στήριξης από Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό και γ) για την έγκριση στήριξης από Σχολικό Νοσηλευτή, μαθητών/τριών για το διδακτικό έτος 2021-2022».

Σας υπενθυμίζουμε ότι, βάσει της εγκυκλίου, καταληκτική ημερομηνία διαβίβασης των αιτημάτων στη Δ.Δ.Ε. είναι η 30-06-2021. Επομένως, καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτημάτων των γονέων προς το σχολείο μας είναι η 29η Ιουνίου 2021. Θα θέλαμε να σας επισημαίνουμε ότι αιτήματα έγκρισης για οποιαδήποτε στήριξη, τα οποία δεν πληρούν τις προϋποθέσεις υποβολής, σύμφωνα με τα περιγραφόμενα της ανωτέρω σχετικής εγκυκλίου, είτε εξαιτίας εκπρόθεσμης υποβολής τους, είτε και εξαιτίας ελλιπούς /λανθασμένου/ή εκπρόθεσμου δικαιολογητικού, δεν θα εξετάζονται και θα πρέπει να κατατεθούν εκ νέου κατά την επόμενη φάση υποδοχής αιτημάτων και σε κάθε περίπτωση μέχρι και την Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2021 (βλ. εγκύκλιο σελ.15, παρ.Β.3).

Για να κατεβάσετε το υπόδειγμα αίτησης του γονέα/κηδεμόνα πατήστε εδώ.