Ανακοίνωση-Αποτελέσματα Εξετάσεων ΚΠγ Μαΐου 2012 στα Γερμανικά

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΩΠΙΟΥ: ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

image001

Η σύγχρονη παγκοσμιοποιημένη κοινωνία επιβάλει στους σημερινούς νέους την απόκτηση όλο και περισσότερων προσόντων, έτσι ώστε να μπορούν να είναι στο μέλλον ανταγωνιστικοί και να ανταποκριθούν στις ανάγκες της εποχής ως πολίτες της Ευρώπης και του κόσμου. Ένα από τα σημαντικότερα τυπικά αλλά και ουσιαστικά προσόντα σήμερα είναι η καλή γνώση ξένων γλωσσών, η οποία ανοίγει δρόμους στους νέους για την επαγγελματική τους αποκατάσταση, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Οι μαθητές των δημοσίων σχολείων απαξιώνουν συχνά το μάθημα των ξένων γλωσσών καθώς δεν έχουν τα κατάλληλα κίνητρα να μάθουν σε βάθος μια ξένη γλώσσα. Η έλλειψη ξεκάθαρων μακροπρόθεσμων και βραχυπρόθεσμων στόχων από πλευράς των μαθητών αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα, που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας εκπαιδευτικός στην τάξη του. Από εκεί πηγάζουν προβλήματα συμπεριφοράς και πειθαρχίας, καθώς η έλλειψη κινήτρων οδηγεί τους μαθητές στην αδιαφορία και στην απαξίωση της διδακτικής διαδικασίας.

Ξεκινώντας λοιπόν από αυτήν την πεποίθηση και πιστεύοντας απόλυτα, ότι όλοι οι άνθρωποι πρέπει να έχουν ίσες ευκαιρίες στη γνώση και στη μόρφωση, εντάξαμε το 2008    στο μάθημα των Γερμανικών την προετοιμασία για τις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού γλωσσομάθειας, ούτως ώστε οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Κορωπίου τελειώνοντας την Γ΄ Γυμνασίου να συμμετέχουν στις γλωσσικές εξετάσεις του Υπουργείου Παιδείας και να αποκτήσουν τυπικά προσόντα, πέραν των ουσιαστικών. Στόχος λοιπόν ήταν να έχουν οι μαθητές των δημοσίων σχολείων ίσες ευκαιρίες με αυτούς των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων, οι οποίοι αποκτούν πτυχία στις ξένες γλώσσες με την κατάλληλη προετοιμασία στο σχολείο τους. Εξάλλου αν θέλουμε να μιλάμε για δωρεάν παιδεία στην Ελλάδα πρέπει να φροντίσουμε αυτή να καλύπτει όλες τις ανάγκες του σύγχρονου μαθητή και να παρέχεται εξίσου σε όλους τους μαθητές ανεξάρτητα από την οικονομική στάθμη των γονιών τους.

Πρωταγωνιστές σε όλοι αυτή τη διαδικασία ήταν οι ίδιοι οι μαθητές, γι? αυτό και θα θέλαμε, όπως και κάθε χρόνο, να τους συγχαρούμε για τη συμμετοχή και την επιτυχία τους και να τους ευχαριστήσουμε όλους ονομαστικά, ελπίζοντας ότι θα συνεχίσουν να θέτουν στόχους και να αγωνίζονται για αυτούς.

Θερμά Συγχαρητήρια λοιπόν στους:

ΒΛΑΧΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΓΚΙΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΔΕΛΦΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΚΑΡΝΑΜΠΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑΝΑ

ΚΑΤΣΑΝΑΙ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΚΟΥΣΚΟΥΒΑΤΑΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

ΛΙΛΑ ΜΕΡΕΜΕ

ΜΑΣΤΡΟΔΗΜΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΜΑΡΙΛΕΝΑ

ΝΕΜΠΙΑ ΜΠΛΕΡΙΝΑ

ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Καλή συνέχεια στο Λύκειο και πολλές επιτυχίες στη ζωή σας.

Κωνσταντίνος Ν. Σωτηρόπουλος

Η καθηγήτρια Γερμανικών