Ανακοίνωση προς γονείς

ypeth

tablet

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το σχολείο μας παρέλαβε 9 φορητές συσκευές tablet από το Υπουργείο Παιδείας προκειμένου να εξυπηρετηθούν μαθητές που δεν διαθέτουν Ηλεκτρονικό Υπολογιστή στο σπίτι τους και δεν έχουν δυνατότητα συμμετοχής στην σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Τα κριτήρια δανεισμού των tablet στους μαθητές, όπως έχουν ορισθεί από εγκύκλιο του Υπουργείου, είναι:  κοινωνικά, οικονομικά (χαμηλό εισόδημα, ανεργία γονέων/κηδεμόνων), η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, και η ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης.

Κατά την παράδοση της ηλεκτρονικής συσκευής από τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας, ο παραλήπτης (γονέας/κηδεμόνας) θα υπογράφει Υπεύθυνη Δήλωση, στην οποία θα αναφέρει ρητά ότι παραλαμβάνει τη συγκεκριμένη συσκευή, αναλαμβάνει την υποχρέωση αφενός μεν επιστροφής της ανωτέρω συσκευής στη σχολική μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι, για τους οποίους του παραχωρήθηκε η χρήση της (π.χ. όταν λήξει η αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων) ή οποτεδήποτε του ζητηθεί από τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας και αφετέρου καταβολής αποζημίωσης στο Ελληνικό Δημόσιο ή αντικατάστασης της ηλεκτρονικής συσκευής σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης, η οποία υπερβαίνει την αναμενόμενη από τη συνήθη χρήση της και δεν οφείλεται σε ελάττωμα της συσκευής, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στη σχολική μονάδα, από την οποία την παρέλαβε.

Παρακαλούνται όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν αίτηση και να την υποβάλλουν ηλεκτρονικά στο σχολείο.