ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ - ΚΠγ

ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ ΣΤΟ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΩΠΙΟΥ

Πιστεύοντας πως το δημόσιο σχολείο μπορεί, στο πλαίσιο της διδασκαλίας ξένων γλωσσών, να εφοδιάσει τους μαθητές και με τυπικά προσόντα, πέραν των ουσιαστικών, ξεκινήσαμε το 2008 στο σχολείο μας ένα «φιλόδοξο» πρόγραμμα στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής σταδιοδρομίας. Στόχος του προγράμματος αυτού είναι η πιστοποίηση των γνώσεων των μαθητών μας στη γερμανική γλώσσα, μέσα στις δυνατότητες που μας παρέχει το σχολικό  ωρολόγιο πρόγραμμα. Δύο φορές την εβδομάδα πραγματοποιούνται στο σχολείο μας επιπλέον μαθήματα γερμανικών, ενισχυτικού χαρακτήρα, προετοιμάζοντας εντελώς δωρεάν τους μαθητές μας για τις εξετάσεις πιστοποίησης της γνώσης Γερμανικών του Υπουργείου Παιδείας.

Με κίνητρο την αγάπη μας και την πεποίθηση ότι οι μαθητές μπορούν να θέσουν και να επιδιώξουν σημαντικούς στόχους, ξεκινήσαμε την προετοιμασία τους για την απόκτηση του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας στα Γερμανικά. Σ’αυτό μας ενίσχυσε η σκέψη ότι, εφόσον το εκπαιδευτικό μας σύστημα δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να διδαχτούν ξένες γλώσσες, εμείς, οι δάσκαλοί τους, μπορούμε να κάνουμε την εκμάθησή τους ποιοτική και αποτελεσματική, σύγχρονη και αντίστοιχη των απαιτήσεων της σημερινής κοινωνίας. Πιστεύοντας επίσης στο δημόσιο χαρακτήρα της εκπαίδευσης προσπαθούμε να δώσουμε στους μαθητές του δημοσίου σχολείου ίσες ευκαιρίες με αυτούς ενός ιδιωτικού χωρίς να επιβαρύνονται οι γονείς οικονομικά ιδίως λόγω της σημερινής δύσκολης οικονομικής κατάστασης.

Η πρωτοβουλία μας βρήκε θετική ανταπόκριση από τους μαθητές μας, οι οποίοι συχνά αδιαφορούν για την ξένη γλώσσα κατά τη σχολική πράξη, λόγω έλλειψης ξεκάθαρων βραχυπρόθεσμων ή μακροπρόθεσμων στόχων. Θεωρούμε ότι αυτό το κενό μπορεί να αναπληρωθεί με πρωτοβουλίες που αγκαλιάζονται από όλους, όσοι εμπλέκονται σε αυτή τη διαδικασία.

Με ενθουσιασμό πολλοί μαθητές δήλωσαν συμμετοχή στις εξετάσεις του προσεχούς Μαΐου 2018, πράγμα που αποκτά ιδιαίτερη αξία, εφόσον το όλο εγχείρημα είναι προαιρετικό. Οι μαθητές συμμετέχουν στην προετοιμασία των εξετάσεων και μελετούν εντατικά για την απόκτηση του πιστοποιητικού γλωσσομάθειας, βελτιώνοντας έτσι αισθητά και τη γενική επίδοσή τους στη διδασκόμενη ύλη που αντιστοιχεί στην τάξη τους.

Ασφαλώς, αναγνωρίζουμε τη στήριξη που έχουμε από τους γονείς των μαθητών μας, οι οποίοι είναι πρόθυμοι να ανταποκριθούν στις ανάγκες που δημιουργήθηκαν αναφορικά με τα εξέταστρα. Το αμέριστο ενδιαφέρον τους, για την πρόοδο των παιδιών τους είναι πασιφανές και είναι αξιέπαινοι γι’ αυτό.

Ευχόμαστε στους μαθητές μας καλή πρόοδο και επιτυχία στις εξετάσεις που θα διεξαχθούν στις 19 και 20 Μαΐου. Ελπίζουμε η προσπάθεια να ευοδωθεί και να συνεχιστεί τις επόμενες σχολικές χρονιές.

Οι μαθητές που συμμετέχουν φέτος στο πρόγραμμα είναι οι Αλιάι Μαρινέλα, Μεμούσι Ρένι, Μιλτσακάκη- Βασιλείου Ευθύμη, Πολύζου Βενετία, Σταμπουλή Μαρία, Συριανού Γεωργία, Σφυρίδη Δημήτρη και Σφυρίδη Θεοδώρα.

Η Διευθύντρια και ο σύλλογος καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Κορωπίου