1ο Βραβείο στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2018

Francophonie 2018 Prix

Francophonie 2018 Diploma

Στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας, το σχολείο μας για μία ακόμη φορά διακρίθηκε κερδίζοντας το 1ο Βραβείο στην κατηγορία των Γυμνασίων. Ο Διαγωνισμός διοργανώθηκε από Tο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και την Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Γαλλικής Πρεσβείας σε συνεργασία με τις γαλλόφωνες Πρεσβείες στην Ελλάδα.

Το φετινό θέμα αφορούσε την προστασία του πλανήτη, την αειφόρο ανάπτυξη, τον πράσινο τουρισμό, καθώς και τη διαιώνιση των πατροπαράδοτων γνώσεων γύρω από τα φυτά, τις θεραπευτικές …αλλά και τις μαγικές τους ιδιότητες!

Μια ομάδα μαθητών υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας των Γαλλικών, κυρίας Π. Ρεντζεποπούλου, κατασκεύασε το δικό της ηλεκτρονικό φυτολόγιο παίρνοντας μέρη από διάφορα φυτά, συνέθεσε τα δικά της φανταστικά φυτά, τα φωτογράφισε και τα ζωγράφισε με τη βοήθεια της καθηγήτριάς  των εικαστικών, κυρίας  Ε. Ζαμπούνη. Η ομάδα έδωσε ονόματα με βάση την  ετυμολογία λέξεων από τα αρχαία ελληνικά όπως της ζητήθηκε, τα περιέγραψε και εξήγησε τις μαγικές τους ιδιότητες.

Η βράβευση πραγματοποιήθηκε στο Γαλλικό Ινστιτούτο στις 15 Μαρτίου 2018.

Ευχαριστούμε το Δήμο Κρωπίας και τη Σχολική Επιτροπή για τη δωρεάν μετακίνηση.

Πατήστε τους παρακάτω συνδέσμους για να δείτε τα αντίστοιχα αρχεία.

Λίστα συμμετεχόντων μαθητών του σχολείου μας

Λίστα βραβείων του Διαγωνισμού Γαλλοφωνίας 2018

Πρόγραμμα της 15ης Μαρτίου 2018, ημέρα βράβευσης

Ηλεκτρονικό Φυτολόγιο