Βράβευση του σχολείου μας στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας του Γαλλικού Ινστιτούτου 2012!

Το 2ο Γυμνάσιο Κορωπίου συμμετείχε στο διαγωνισμό Γαλλοφωνίας που διοργάνωσε το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, για να δημιουργηθεί το comic με τίτλο «Οδύσσεια 2012», όπου ο Οδυσσέας εμφανίζεται από μία τρύπα χωροχρόνου και προσπαθεί να αντιμετωπίσει την Τρόικα και τους Μνηστήρες. Με τη βοήθεια του Τηλέμαχου σώζει τη σύγχρονη Ελλάδα-Πηνελόπη και πετυχαίνει το στόχο του. Η βράβευση του σχολείου μας χαροποίησε ιδιαίτερα, διότι οι μαθητές μας διακρίθηκαν ανάμεσα σε πολλά γυμνάσια, ιδιωτικά και δημόσια, της χώρας μας και είμαστε περήφανοι γι? αυτό το γεγονός.

Η απονομή των βραβείων έγινε το Σάββατο 17/3/2012 και ώρα 12:00μμ στο Γαλλικό Ινστιτούτο, όπου παραβρέθηκαν όλοι οι συμμετέχοντες, καθώς και η καθηγήτριά τους κα Ρεντζεποπούλου Πολυξένη.

arrow  Πατήστε εδώ για να δείτε όλο το άρθρο.

arrow  Πατήστε εδώ για να δείτε το πόστερ του κόμικ.

arrow  Πατήστε εδώ για να δείτε το κόμικ στα Γαλλικά.

arrow  Πατήστε εδώ για να δείτε το κόμικ μεταφρασμένο στα Ελληνικά.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 20 Δεκέμβριος 2013 06:48